השקעות בנדל"ן – לא רק דירות למגורים

חלק ניכר מדירות המגורים הנרכשות בישראל נרכשות על ידי משקיעים המחפשים אפיק סולידי המניב תשואה נאה על ההון. מחירי הדירות הגבוהים שוחקים את התשואה המושגת ובצר להם פונים המשקיעים לחפש אחר אפיקים חדשים להשקעה בנדל"ן...

השקעות בנדל"ן – לא רק דירות למגורים

חלק ניכר מדירות המגורים הנרכשות בישראל, אחת משלוש ליתר דיוק, נרכשות על ידי משקיעים המחפשים אפיק סולידי המניב תשואה נאה על ההון. מחירם של הדירות בישראל אינו מפסיק לשבור שיאים ונראה כי תכניות הממשלה הנוגעות לעצירתם אינן צולחות. המחירים הגבוהים שוחקים את התשואה המושגת ובצר להם פונים המשקיעים לחפש אחר אפיקים חדשים להשקעה בנדל"ן. בשנים האחרונות הפך השוק המקומי לשוק משוכלל המציע מספר דרכים להשקעה שאינן היו מוכרות לקהל הישראלי קודם לכן. קבוצות השקעה, רכישת קרקעות והשקעה בנדל"ן מסחרי זוכות לעניין רב בקרב קהל הרוכשים הממשיך לראות בנדל"ן כהשקעה מועדפת. קניית קרקע מאושרת למגורים וקניית נדל"ן מסחרי הינן עסקאות השונות בהרכבן ומהותן מעסקות של נדל"ן מיד שנייה למגורים. לפניכם מדריך קצר המרכז את ההבדלים המהותיים הקיימים ביניהם:

קניית קרקע מאושרת למגורים – אז מתי עולים על הקרקע?

רשויות עירוניות רבות בישראל מקדישות משאבים רבים בתכנונם של פרויקטים חדשים למגורים על מנת לענות על הדרישה ההולכת וגוברת ליחידות דיור חדשות. למרבה הצער, התהליכים הבירוקרטים בישראל אינם קצרים ולכן, בין היתר, מתקיים מחסור בולט בשכונות מגורים חדשות. תכניות מתאר עירוניות רחבות היקף קיימות במגירה של ראשי ערים רבים ובחלק מן המקרים החלו אלו לעבור בצינור של הוועדות השונות על מנת לקבל את אישורי הבנייה המיוחלים ולצאת לדרך.

בישראל קרקעות רבות שטרם קיבלו אישור למגורים והן מוגדרות בחלקן ככאלו הנמצאות בעיצומו של התהליך להפיכתן לכאלו. שלא כמו קרקע חקלאית, קרקע מאושרת למגורים נמצאת בהליך אישור מתקדם ומכאן כי מועד תחילת הבנייה קרוב משמעותית מקרקע הוגדרת כמיועדת לחקלאות. העובדה שהקרקע אושרה למגורים אינה אומרת כי תמה הדרך וישנם מספר הליכים, דוגמת חלוקה ואיחוד של הקרקע, שעדיין זקוקות לאישור אך המשקיעים מבינים, כי הדבר קרוב ומנצלים את המחיר הנמוך יחסית בשלב זה. רכישת היחידה לפני קבלת היתר הבנייה מאפשרת לרוכשים ליהנות מעליית ערך הקרקע האמור להתרחש עם קבלת ההיתר. לאחר קבלת התב"ע נבחרים נותני השירות לפרויקט תוך ליווי משפטי המפקח על התהליך כולו. לאחר רכישת הקרקע וקבלת אישורי הבנייה יתחיל תהליך הבנייה, שלב נוסף בו יוכלו המשקיעים לממש את הקרקע שקנו ברווח גבוה. אפיק השקעה זה הינו אפיק השקעה הנחשב לאפיק בטווח בינוני. התשואה על ההון הולכת וגדלה ככל שמתקבלים ההיתרים ומתקדמות להן עבודות הבנייה.

דוגמא לכדאיות ההשקעה באפיק זה היא השקעה בקרקע מאושרת לבנייה במורדות לינקולן ובמורדות אחוזה שבחיפה.
לקריאה נוספת לחצו - פרויקט מורדות לינקולן

קניית נדל"ן מסחרי – סיפור שונה

טרם קניית נכס נדל"ן מסחרי יש לתת את הדעת על מספר סוגיות חשובות שכן העניין שונה לחלוטין מקניית נכסים למגורים. קניית נכס מסחרי מחייבת בדיקת עומק של האזור בו הוא ממוקם. האם מתקיימת תנופת פיתוח באזור אשר תגרום לעניין בקרב שוכרים פוטנציאליים? האם קיים אזור מסחרי דומה בנמצא העלול להוות תחרות? מהו תמהיל העסקים באזור והאם מתקיימת דרישה לנכסים בגודל של הנכס בו אתם מתעניינים

במידה והמיקום אכן מוצלח, יש כעת לתת את הדעת על מצבו הפיסי של המבנה בו נמצא הנכס. האם מדובר בקומפלקס חדש? כיצד המקום נראה והאם הוא מנוהל באופן משביע רצון? לנראות של האזור השפעה מידית על הדרישה מצד בעלי העסקים המביעים בו עניין.

יש לשלוט היטב בסוגיות מיסוי על קנייה של נכס מסחרי. האם מתקיים מיסוי על דמי השכירות המתקבלים? מה בנוגע למס הרכישה?

לשני האפיקים שצוינו מעלה יש פוטנציאל להפיק רווח משמעותי למשקיעים אך שניהם שונים לחלוטין מהשקעה בדירת מגורים מיד שנייה. יש לעשות שיעורי בית טרם כניסה לאחד מן המסלולים ולוודא כי משמעותם מובנת עד תום. למידה נכונה עלולה לייצר השקעה מניבה מאוד. 

אנא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם