האם כדאי לרכוש או לשכור משרדים? מדריך למתלבט

רבים מבעלי העסקים בישראל מתחבטים בשאלה האם לרכוש את הנכס בו בחרו למקם פעילותם או שמא להמשיך ולשהות בו בעבור דמי שכירות. שוק המשרדים המקומי מציע כיום מגוון רחב של משרדים. עובדה המייצרת עניין רב בקרב בעלי עסקים ומשקיעים כאחד.

האם כדאי לרכוש או לשכור משרדים? מדריך למתלבט

רבים מבעלי העסקים בישראל מתחבטים בשאלה האם לרכוש את הנכס בו בחרו למקם פעילותם או שמא להמשיך ולשהות בו בעבור דמי שכירות. שוק המשרדים המקומי מציע כיום מגוון רחב של משרדים, עובדה המייצרת עניין רב בקרב בעלי עסקים ומשקיעים כאחד.

עצרנו רגע כדי לבדוק מהו מצב העניינים בחזית זו ומהם מגמות המחירים הנוגעים לשוק המשרדים המקומי. במקביל, ריכזנו עבורכם מספר עצות הנוגעות לבחירה אפקטיבית של משרד לקנייה שכן לעניין השלכות ברורות על השאת הרווח, סוגיה המעניינת את כולנו, הלא כן?

קונים משרד – כל מה שחשוב לדעת:

  • משרד כנכס מניב – בדיוק כמו ברכישת דירה, קנייתו של משרד והעברתו של העסק אליו כרוכה לעתים בהחזר משכנתא וחוסכת את התשלום בגין שכירות. בטווח הארוך, יהפכו הרוכשים לבעלי הנכס, עובדה המייצרת אופק כלכלי בהיר ונכון. כמו בכל עסקת נדל"ן אחרת, יש לבדוק היטב את נושא המימון על מנת למקסם את כדאיות ההשקעה. תנאי מימון נוחים מהווים נדבך קריטי ביציאה לדרך, כמו בכל אפשרות השקעה אחרת.
  • מיתוג – ישיבה במשרד הנמצא בבעלות העסק מסייעת רבות גם במיתוגו של העסק ומשדרת החוצה איתנות כלכלית מרשימה. לקוחות פוטנציאליים וגם קיימים יאהבו לשמוע כי העסק שלכם משדר יציבות פיננסית, בדמות בעלות על המשרדים בהם בחרתם להתמקם.
     
  • מיסוי – ואיך אפשר בלי קצת מיסים... ובכן, טרם קניית משרד יש לזכור כי מדובר במיסוי שונה לחלוטין מזה הנהוג בדמי שכירות. אחד היתרונות המובהקים בשהייה בשכירות הוא שדמי השכירות המשולמים מידי חודש הינם הוצאה המוכרת במלואה ע"י רשויות המס. בעלי משרדים מקבלים החזרי מס אך ורק על הפחת ובמקביל יש להביא בחשבון כי רכיב הקרקע, המהווה את חלקו הארי של סכום הרכישה, אינו מוכר במס בכלל.גדול או קטן? – קיבלתם החלטה לרכוש משרד. נהדר. שאלה מעניינת אליה יש להתייחס היא שטח המשרד אותו תרצו לרכוש. האם תבחרו במשרד שיוכל להכיל את מצבת העובדים הנוכחית או שמא תעדיפו לקנות שטח גדול על מנת לאפשר הכנסת עובדים נוספים בעתיד? אולי כדאי לשקול לקנות שטח משרדי גדול יותר על מנת להשכיר את חלקו לעסקים אחרים ובאמצעות כך לשפר את מרכיב התשואה על הנכס? אופציה זו הופכת פופולרית בקרב בעלי שטחים מסחריים המתעניינים בקניית נכסים מסחריים וכדאי לשקול אותה בחיוב בהתאם לתנאי העסקה המתהווה.
     
  • מיקום – למיקום המשרד חשיבות אדירה בכל הנוגע לכדאיות העסקה. ראשית, האם לכם עצמכם נוח להתמקם באזור הנבחר? האם הגישה אליו נוחה לכם, ללקוחות שלכם ולספקים שלכם? מה התכנית של הרשות המקומית בנוגע לאזור בו נמצא המשרד החדש שלכם? האם קיימת תכנית פיתוח לאזור ומתי היא יוצאת אל הפועל? האם הנכס במקום מרכזי ותוסס המהווה מוקד משיכה לעובדים במתחם ולדיירים המתגוררים בקרבת מקום? האם ישנה גישה לרכבת הקלה? מדובר בסוגיה המשפיעה במישרין על ערך הנכס ועל מחירי השכירות אותם תוכלו לקבל עבורו, הן בהווה והן בעתיד הקרוב והרחוק.

בוחרים מיקום מנצח – יהוד - מונוסון כמקרה בוחן:

אין זה סוד, כי עליית המחירים התלולה בגוש דן עושה טוב גם לערי הלוויין האחרות הנמצאות בסביבתו. דוגמה מצוינת לעניין מהווה יהוד מונוסון, הנמצאת בתנופת פיתוח עקבית הנובעת מגידול מתמיד באוכלוסייה איכותית הבוחרת לקבוע בה את מושבה. תנופת הבנייה למגורים ולמסחר מורגשת היטב לאור הביקוש הרב ומייצרת עליית מחירים יציבה במחירי הנכסים בעיר.

באופן טבעי, מביא עמו הגידול הדמוגרפי באזור לדרישה נוספת לשטחי מסחר חדשים שייתנו מענה לצרכים ההולכים ומתהווים באזור. העובדה כי האזור נהנה מגישה נוחה וקלה, מהווה פקטור חשוב הן בעיני התושבים המקומיים והן בעיני אלו הבוחרים להעתיק את עסקיהם אליו מן הכרך הסואן.

קבוצת גולדשטיין משווקת בימים את SKY-CENTER יהוד-מונוסון אלו קומפלקס חדש שישתרע על שטח של 40,000 מ"ר ויכלול מגדל משרדים ושטחי מסחר שילוו בפיתוח סביבתי אינטנסיבי אותו מקדמת העירייה המקומית. הפרויקט ישולב בבנייתה של טיילת חדשה ושטחים ציבוריים נרחבים לשימוש הקהילה המקומית מתוך מטרה להפכו לעוגן כלכלי וחברתי של ממש.

בנוסף, העיר תחובר למערכת הרכבת הקלה של גוש דן (הקו הסגול), ותחנת הרכבת אמורה להיות בסמיכות למתחם הנבנה.

תמהיל נכון של מתחמי עבודה, מוקדי בילוי ופנאי וקירבה לרכבת הקלה, מהווים נדבך חשוב בהצלחתו של הפרויקט וזו אכן התכנית אותה מייעדת העירייה עבורו.

אנא מלאו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם